wtorek, 9 lipca 2024

Apel o ograniczenie sprzedaży zanieczyszczonego węgla

Fundacja 360! wraz z Rybnickim Alarmem Smogowym wystosowały apel do Premiera Donalda Tuska w sprawie przyjęcia ambitnych norm jakości węgla, które ochronią zdrowie Polaków i wyeliminują sprzedaż silnie zanieczyszczonego surowca do gospodarstw domowych.

Naszym apelem przyłączamy się do akcji zainicjowanej przez Polski Alarm Smogowy, Rodziców dla Klimatu, HEAL Polska, Fundację ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Fundację Instrat, Fundację Frank Bold, Fundację Europejskie Centrum Czystego Powietrza, Stowarzyszenie BoMiasto, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, Zielony Instytut oraz Clean Air Fund.

W liście przypominamy, że główną przyczyną fatalnej jakości powietrza w Polsce jest spalanie węgla i innych paliw stałych w przestarzałych kotłach. Pomimo spadku zużycia węgla, wciąż ponad 2 miliony domów jednorodzinnych używa tego paliwa, często w postaci silnie zanieczyszczonej. Spalanie takiego węgla powoduje emisję szkodliwych substancji, co ma poważne skutki zdrowotne, jak zwiększone ryzyko chorób serca, nowotworów i problemów z oddychaniem.

Powołujemy się też na słowa kierującej Ministerstwem Przemysłu Marzeny Czarneckiej, która sama przyznała, że polski węgiel jest bardzo niskiej jakości – nazwała go "odpadem". Jako mieszkańcy Rybnika, miasta silnie dotkniętego problemem smogu, każdej zimy doświadczamy, co oznacza spalanie tego "odpadu" w domowych kotłowniach. Dlatego uważamy, że konieczne jest wprowadzenie norm, które pozwolą wycofać ze sprzedaży zanieczyszczony węgiel, poprawić jakość powietrza i zredukować emisje.