Zakończyła się akcja „Karny Kopciuch”, która od listopada 2019 roku mobilizowała mieszkańców do walki o czyste powietrze. Fundacja 360! aktywnie uczestniczyła w tym przedsięwzięciu, wspierając działania na rzecz egzekwowania przepisów antysmogowych.
Dziękujemy wszystkim, którzy przez lata zgłaszali nieprawidłowości, wspierali kontrole i wierzyli, że wspólnie możemy poprawić jakość życia w naszym regionie. Szczególne podziękowania dla Wacława Wrany, pomysłodawcy akcji, jego następcy na stanowisku redaktora naczelnego portalu Rybnik.com.pl - Bartłomieja Furmanowicza i całej załogi Spółki tuPolska.
Akcja dobiegła końca, ale nasze zaangażowanie w ochronę środowiska trwa nadal. Jak zauważa Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego dzisiaj znajdujemy w zupełnie innym miejscu, jeśli chodzi o walkę ze smogiem. - Przetarliśmy szlak. Nasze działania w ramach akcji „Karny Kopciuch” potwierdziły, że wójtowie, burmistrzowie, prezydenci i starostowie posiadają szerokie możliwości prawne, by efektywnie działać na rzecz poprawy jakości powietrza. Jeśli na swoim terenie mają do czynienia z użytkowaniem kopciucha niezgodnego z uchwałą antysmogową, to sprawa jest prosta - mogą wydać decyzję nakazującą jego wymianę. Tak wynika z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach w jednej ze spraw, którą zainicjowaliśmy. Taka procedura powinna być wszczynana z urzędu. W dziesiątkach przypadków potwierdziliśmy jej skuteczność, doprowadzając do wymiany kopciucha - wyjaśnia.
Dzisiaj nie trzeba uruchamiać akcji społecznych, by walczyć z kopciuchami. Wystarczy przestrzegać prawa, które powinno być egzekwowane według jednego z trzech scenariuszy:
- uprawniony organ, czyli wójt, burmistrz, prezydent miasta lub starosta może wydać decyzję w trybie art. 363 Prawa ochrony środowiska nakazującą usunięcie urządzenia;
- uprawniony organ może skierować wniosek o ukaranie do sądu w trybie art. 379 ust. 4 Prawa ochrony środowiska;
- uprawniony organ może zawiadomić Policję o podejrzeniu popełnienia wykroczenia z art. 334 Prawa ochrony środowiska.